آخرین خبرها

کمبود مالی مهم ترین عامل در سوء تغذیه است

دکتر کریمی:
کمبود مالی مهم ترین عامل در سوء تغذیه است

پزشک عمومی، در جمع بیماران کلیوی، با اشاره به این که بیماران کلیوی اغلب از قشر آسیب پذیر جامعه است،گفت: کمبود امکانات مالی عاملی برای سوء تغذیه است و  اغلب بیماران به دلیل این کمبودها به بیماری های جسمی و روحی خود توجهی ندارند.
دکتر ناصرالدین کریمی به برخی راه های ابتلا به بیماری های کلیوی اشاره کرد و افزود: ارث، فقر فرهنگی و اقتصادی و تغذیه، عفونت ها و مصرف بی رویه داروها از جمله موارد ابتلا به بیماری های کلیوی است.
وی مصرف بی رویه نمک، شیرینی ها وچربی ها را مضر عنوان کرد و افزود: مصرف غذاهای طبیعی از جمله گوشت ماهی، شتر مرغ، روغن زیتون و کنجد، آب لیمو و آب نارنج سالم، خرما، عسل، سبزیجات رنگین از جمله گوجه فرنگی، کاهو، کدو، فلفل دلمه ای و کلم بروکلی را به بیماران کلیوی توصیه کرد.
این پزشک عمومی، افراد را از مصرف سرخ کردنی ها برحذر داشت و ادامه داد: مصرف چربی ها باعث تجمع آن در رگ ها و کبد می شود و یکی از سالم ترین روش پخت غذا بخارپزکردن است که مصرف چربی را کاهش می دهد.
کریمی با اشاره به این که نباید بلافاصله برای درمان هر بیماری از داروها استفاده کنیم، تاکید کرد: برخی از دردها با دستورالعمل های ساده قابل رفع است و نباید دارو را اولین راه حل برای درمان دردها انتخاب کنیم.
وی بر توجه والدین به تغذیه کودکان در مدرسه تاکید کرد و گفت: نان و پنیر و انواع میوه جات از جمله سیب و هویج و فلفل های رنگی که خاصیت ضدسرطان دارند را جایگزین فست فوت ها، پفک، چیپس و غذاهای سرخ کردنی و مانده کنیم و به تنقلات طبیعی روی آوریم.
این پزشک عمومی، سکته های قلبی مناطق شمال غرب و غرب را بر طبق آزمایشات به دست آمده، ۲۰ برابر منطقه شمال اعلام کرد و افزود: استفاده از گوشت ماهی دریایی و پرندگان و رژیم غذایی گیاهی و سبزیجات و غذاهای طبیعی و محلی از دلایل کاهش سکته ها و عوارض قلبی در منطقه شمال کشور است.
کریمی روغن حیوانی را سالم تر از روغن نباتی جامد دانست و تاکید کرد: در مصرف روغن حیوانی نیز نباید زیاده روی کرده و پس از آن توصیه به پیاده روی می شود.
کریمی با تاکید بر این که پیاده روی بر روی سطح مسطح و هموار سالم ترین، بی ضررترین و کم هزینه ترین ورزش ها  است، یادآور شد: افرادی که دارای فشارخون خفیف هستند، نیم ساعت پیاده روی هنگام صبح و غروب برای آنان مفید است.
وی توصیه ای نیزبه افراد دارای یبوست کرد و عنوان داشت: نوشیدن آب گرم به هنگام شب و صبح به جای چای و بدون استفاده از قند برای جلوگیری از ابتلا به یبوست و سنگ کلیه مناسب است و سموم بدن را دفع می کند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>