آخرین خبرها

دلایل نارسایی کلیه در کودکان چیست؟

دلایل نارسایی کلیه در کودکان چیست؟

 

نارسایی کلیه در کودکان بسیار شایع است. دلایل نارسایی کلیه به ۲ دسته انتسابی (مادرزادی و ارثی) و اکتسابی تقسیم می شوند. معمولا کودکانی که زیر ۵ سال سن دارند، دلیل نارسایی کلیه شان بیماری های مادرزادی و ارثی است. بیماری های مادرزادی بیشترین علت ابتلای کودکان به نارسایی کلیه است که درون رحم مادر اتفاق می افتد و بیماری های ارثی کلیه از طریق ژن به ارث می رسند. غربالگری در این زمینه انجام نشده است، بنابراین بیماری های کلیه مادرزادی ممکن است خیلی دیر خود را نشان دهد و در نتیجه اغلب دیر تشخیص داده می شود. پس از ۵ سالگی بیماری ها دیگر مادرزادی نیستند و اکتسابی هستند. ممکن است کلیه با شوک یا بیماری های عروق کلیه مانند: واسکولیتی، لوپوس و غیره دچار نارسایی شود که این بیماری های اکتسابی از ۵ تا ۱۰ سالگی کلیه را از کار می اندازند.

آیا نارسایی کلیه در کودکان قابل پیشگیری است؟

نارسایی کلیه در کودکان با درصد بالایی قابل پیشگیری و درمان است. پیشگیری فقط پیدا کردن بیماری ها نیست، بلکه شروع بهمعنای پیشگیری قبل ازدواج است. برای پیشگیری از بیماری نارسایی کلیه باید ازدواج های فامیلی را متوقفکرد. همچنین آزمایش های ژنیتیک باید رایگان و در دسترس باشد. الان مراکز ژنتیک خصوصی هستند و آزمایش های ژنتیک بسیار گران است. در نتیجه این آزمایش ها در خدمت مردم نیستند. هر خانواده ای نمی تواند این آزمایش ها را انجام دهد و از دسترسی خانواده های روستایی به دور است عمده مشکل هم در روستاهاست و با ائلین علامت بیمار را شناسایی کنند تا برای درمان به خانوده کمک شود و به این ترتیب می توان نارسایی کلیه را ریشه کن کرد.

 

ماهنامه دیالیز- سال ۱۳- شماره ۱۴۰- شهریورماه ۱۳۹۵

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>